XXV General Assembly and Congress of the
International Union of Crystallography - IUCr 2021
August 14 - 22, 2021 | Prague, Czech Republic
Conference Agenda
Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).
|
Session Overview |
Date: Thursday, 19/Aug/2021 | |||||||||
9:00am - 9:50am |
KN-22: Record High superconductivity in sodalite-like rare-earth hydrides stabilized at high pressures Location: Terrace 2A Chair: Arthur Haozhe Liu Yanming Ma |
KN-23: Novel insights on biomineralization using x-rays and optical coherent diffraction based imaging Location: Terrace 2B Chair: Juan Manuel Garcia-Ruiz Virginie Chamard |
KN-24: Regulation of gene expression by transcription factors and RNA-binding proteins Location: Club A Chair: Pavlína Řezáčová Udo Heinemann |
||||||
9:50am - 10:20am |
Morning break 5: Posters, coffee/tea Location: Exhibition and poster area |
||||||||
10:20am - 12:45pm |
MS-57: Neutron scattering - sources, applications Location: Terrace 2B Chair: Matthew Paul Blakeley Chair: Flora Meilleur Chair: Esko Oksanen Invited: Gloria Borgstahl (USA), Svetlana Antonyuk (UK) |
MS-58: Ultra-high resolution macromolecular crystallography and quantum biocrystallography Location: Club A Chair: Christian Jelsch Chair: Alexander Wlodawer Invited: Paulina Dominiak (Poland), Maciej Kubicki (Poland) |
MS-59: Crystal chemistry with emerging technology I Location: Terrace 2A Chair: Consiglia Tedesco Chair: Toru Asahi Invited: Sota Sato (Japan), Marijana Dakovic (Croatia) |
MS-60: Composite and incommensurate modulated crystals: structural and physical properties Location: Club B Chair: Sylvain Ravy Chair: Sander van Smaalen Invited: Stephan J. Skinner (UK), Vincent Jacques (France) |
MS-61: Magnetic structures at extreme conditions and in extreme samples Location: Club D Chair: Angel M. Arevalo-Lopez Chair: Andrzej Katrusiak Invited: Elena Solana-Madruga (UK), Dawid Pinkowicz (Poland) |
MS-62: The mineral/life interface - prebiotic chemistry, biomineralization, advanced biomimetic materials Location: Club C Chair: Juan Manuel Garcia-Ruiz Chair: Giuseppe Falini Invited: Boaz Pokroy (Israel), Abel Moreno (Mexiko) |
MS-63: Catalysis: functionalized materials studied by XRD and XAFS Location: 223-4 Chair: Valérie Briois Chair: Andreas Roodt Invited: Elisa Borfecchia (Italy), Ola F Wendt (Sweden) |
MS-64: In-situ and time resolved electron crystallography Location: Club H Chair: Andrew Alexander Stewart Chair: Eva Olsson Invited: David Flannigan (USA), Maria Batuk (Belgium) |
|
12:45pm - 2:45pm |
Lunch 5: Posters, lunches Location: Exhibition and poster area |
||||||||
1:00pm - 2:30pm |
ECA - GIG-1: ECA - GIG-1 Young Crystallographers Location: Club A |
ECA - SIG-12: ECA - SIG-12 Crystallography of Functional Materials Location: 223-4 |
ECA - SIG-1: ECA - SIG-1 Macromolecular Crystallography Location: Club D |
ECA - SIG-3: ECA - SIG-3 Aperiodic Crystals Location: virtual |
ECA - SIG-5: ECA - SIG-5 Mineral and Inorganic Crystallography Location: Club B SIG - 5 |
ECA - SIG-6: ECA - SIG-6 Instrumentation and Experiment Location: Club C |
Meeting - Quantum: Commission on Quantum Crystallography Open Meeting Location: Club H Chair: Paulina Maria Dominiak |
||
1:45pm - 2:45pm |
ECA - SIG-4: ECA - SIG-4 Electron Crystallography Location: 221-2 |
||||||||
2:00pm - 2:45pm |
ECA - GIG-3: ECA - GIG-3 Education in Crystallography Location: virtual |
||||||||
2:45pm - 5:10pm |
MS-65: Graphs, tilings and crystal structures Location: Club D Chair: Mark Loyola Chair: Bernd Souvignier Invited: Vladislav A. Blatov (Russia), Jean-Guillaume Eon (Brazil) |
MS-66: Integrative structural biology: The next 50 years of the Protein Data Bank Location: Club H Chair: Stephen K. Burley Chair: Dina Schneidman Invited: Andrej Sali (USA), Fei Xu (China) |
MS-67: Crystallization mechanisms of small molecule systems Location: Terrace 2B Chair: Duane Choquesillo-Lazarte Invited: Ian Rosbottom (UK), Aurora Cruz-Cabeza (UK) |
MS-68: Symmetry aspects of magnetic order and magnetic properties Location: Club B Chair: Mois Ilia Aroyo Chair: Margarida Henriques Invited: Laura Chaix (France), Fabio Orlandi (UK) |
MS-69a: Complex crystal structures - chemical crystallography Location: Club A Chair: Marie Colmont Chair: Sergey V. Krivovichev |
MS-70: Matter at extreme conditions at SR and XFEL: complementarity of spectroscopy and diffraction Location: Club C Chair: Angelika Dorothea Rosa Chair: Ulf Zastrau Invited: Virginia Monteseguro (Spain, ESRF), Emma McBride (USA, SLAC) |
MS-71a: Disordered materials: spectroscopic and scattering techniques I Location: Terrace 2A Chair: Simon Billinge Chair: Angela Trapananti Invited: Takeshi Egami (USA), Shinya Hosokawa (Japan) |
MS-72: New methods and strategies in NMR crystallography - in Honour of Francis Taulelle Location: 223-4 Chair: Martin Dracinsky Chair: David Bryce Invited: Sharon Ashbrook (UK), Lyndon Emsley (Switzerland) |
|
2:55pm - 5:55pm |
SF-5: Software Fayre 5 Location: 221-2 Chair: Martin Lutz Chair: Claudia Millán |
||||||||
5:10pm - 6:10pm |
Afternoon break 5: Poster session C1, coffee/tea Location: Exhibition and poster area |
Poster - 33 Chemical: Chemical crystallography
|
Poster - 34 Catalysis: Catalysis Chair: Valérie Briois Chair: Andreas Roodt
|
Poster - 35 Modulated: Composite and Incommensurate Modulated Crystals Chair: Sander van Smaalen Chair: Sylvain Ravy
|
Poster - 36 Disordered: Disordered materials Chair: Simon Billinge Chair: Angela Trapananti
|
Poster - 37 Biomineralization: Biomineralization, advanced biomimetic materials Chair: Giuseppe Falini Chair: Juan Manuel Garcia-Ruiz
|
Poster - 38 Energy: Materials for energy conversion and storage Chair: Stefan Adams Chair: Jean-Marc Joubert
|
Poster - 39 Neutrons: Neutron scattering Chair: Esko Oksanen Chair: Matthew Paul Blakeley Chair: Jiri Kulda
|
Poster - 40 NMR: NMR crystallography Chair: David Bryce Chair: Martin Dracinsky
|
6:10pm - 7:00pm |
KN-25: A Crystallographic Snapshot of SARS-CoV-2 Main Protease Maturation Process and the Discovery of Inhibitors Location: Club A Chair: Julie Bouckaert Glaucius Oliva |
KN-26: Complexity in crystals and minerals Location: Terrace 2A Chair: Milan Rieder Sergey Krivovichev |
KN-27: The crystal and the rose: On the impact of crystals and crystallography in art and mind Location: Terrace 2B Chair: Abel MORENO Juan Manuel García-Ruiz |
||||||
7:10pm - 7:50pm |
PL-2: In situ and ex situ studies of battery materials with magnetic resonance and diffraction methods Location: Terrace 2A Chair: Juergen Senker Clare Grey |
||||||||
7:50pm - 10:15pm |
IUCr-3: IUCr assembly Location: Club H Chair: Sven Lidin Chair: Luc Van Meervelt Chair: Alex Ashcroft IUCr assembly 3 |