Session Overview | |
Location: Terrace 2A 130 2nd floor |
| |
9:00am - 9:50am |
KN-1: Quantum Crystallography: Past, Present, and Future Location: Terrace 2A Chair: Krzysztof Wozniak Dylan Jayatilaka |
10:20am - 12:45pm |
MS-5a: Crystal structure prediction Location: Terrace 2A Chair: Qiang Zhu Invited: Ivan Kruglov (Russia), Graeme Day (UK) |
1:30pm - 2:30pm |
CS-1: Commercial session: Bruker / Incoatec Location: Terrace 2A Chair: Martin Adam Chair: Joerg Wiesmann 60 min company presentation |
2:45pm - 5:10pm |
MS-16: Pre and post publication peer review of crystallographic data Location: Terrace 2A Chair: Mariusz Jaskolski Chair: Anthony Linden Invited: Stephen K. Burley (USA), Brian McMahon (UK) |
6:10pm - 7:00pm |
KN-5: State of the art understanding of diffraction from aperiodic crystals Location: Terrace 2A Chair: Ma. Louise Antonette Navarro De Las Peñas Uwe Grimm |
| |
9:00am - 9:50am |
KN-7: Electron crystallography of molecular crystals Location: Terrace 2A Chair: Václav Petříček Lukáš Palatinus |
10:20am - 12:45pm |
MS-19: Crystal structures of pharmaceutical and organic compounds from electron diffraction Location: Terrace 2A Chair: Ute Kolb Chair: Petr Brazda Invited: Enrico Mugnaioli (Italy), Brent Nannega (USA) |
1:30pm - 2:00pm |
CS-2: Commercial session: Xenocs Location: Terrace 2A Chair: Jerome Boutant Chair: Milan Dopita 30 min company presentation |
2:00pm - 2:30pm |
CS-3: Why Spot-Cap® is the best option for protein purification (Chromotek) Location: Terrace 2A Chair: Milan Dopita 30 min company presentation |
2:45pm - 5:10pm |
MS-32: Recent advances in electron crystallography techniques Location: Terrace 2A Chair: Jim Ciston Chair: Mauro Gemmi Invited: Hongyj Xu (Sweden), Emanuela Liberti (UK) |
6:10pm - 7:00pm |
KN-10: Gjonnes medal lecture Location: Terrace 2A Chair: Louisa Meshi Ute Kolb, Sven Hovmöller |
| |
9:00am - 9:50am |
KN-13: Structural flexibility and disorder in functional materials Location: Terrace 2A Chair: Brendan Kennedy Andrew Goodwin |
10:20am - 12:45pm |
MS-37: Total scattering Location: Terrace 2A Chair: Pierre Bordet Chair: Emil Bozin Invited: Stephan Rosenkranz (USA), Bo Brummerstedt Iversen (Denmark) |
1:30pm - 2:00pm |
CS-4: Commercial session - MiTeGen: Innovations in Crystallography and CryoEM Location: Terrace 2A Chair: Milan Dopita 30 min company presentation |
| |
9:00am - 9:50am |
KN-16: MicroED: conception, practice and future opportunities Location: Terrace 2A Chair: Louisa Meshi Tamir Gonen |
10:20am - 12:45pm |
MS-48: Combination of X-rays and electrons for structure characterization Location: Terrace 2A Chair: Joke Hadermann Chair: Junliang Sun Invited: Stef Smeets (Netherlands), Tatiana Gorelik (Germany) |
2:45pm - 5:10pm |
MS-52: Combining X-ray diffraction and spectroscopy to characterise materials Location: Terrace 2A Chair: Carlo Meneghini Chair: Siegbert Schmid Invited: Ilaria Carlomagno (Italy), Marco Giorgetti (Italy) |
6:10pm - 7:00pm |
KN-19: X-ray absorption spectroscopy and materials science: recent advances Location: Terrace 2A Chair: Giuliana Aquilanti Federico Boscherini |
| |
9:00am - 9:50am |
KN-22: Record High superconductivity in sodalite-like rare-earth hydrides stabilized at high pressures Location: Terrace 2A Chair: Arthur Haozhe Liu Yanming Ma |
10:20am - 12:45pm |
MS-59: Crystal chemistry with emerging technology I Location: Terrace 2A Chair: Consiglia Tedesco Chair: Toru Asahi Invited: Sota Sato (Japan), Marijana Dakovic (Croatia) |
2:45pm - 5:10pm |
MS-71a: Disordered materials: spectroscopic and scattering techniques I Location: Terrace 2A Chair: Simon Billinge Chair: Angela Trapananti Invited: Takeshi Egami (USA), Shinya Hosokawa (Japan) |
6:10pm - 7:00pm |
KN-26: Complexity in crystals and minerals Location: Terrace 2A Chair: Milan Rieder Sergey Krivovichev |
7:10pm - 7:50pm |
PL-2: In situ and ex situ studies of battery materials with magnetic resonance and diffraction methods Location: Terrace 2A Chair: Juergen Senker Clare Grey |
| |
9:00am - 9:50am |
KN-28: 4th generation SR and XFEL facilities: new era in crystallography and material science Location: Terrace 2A Chair: Elena Boldyreva Aleksandr Blagov |
10:20am - 12:45pm |
MS-80: 4th generation SR and XFEL Facilities Location: Terrace 2A Chair: Makina Yabashi Chair: Sofia Diaz-Moreno Invited: Jean Susini (France) |
2:45pm - 5:10pm |
MS-83: High pressure crystallography Location: Terrace 2A Chair: Lars Ehm Chair: Jon Henry Eggert Chair: Vitali Prakapenka Chair: Przemyslaw Dera Merged sessions |
6:10pm - 7:00pm |
KN-31: The contribution of crystallography to new vaccine formulations Location: Terrace 2A Chair: Graciela Carlota Díaz de Delgado Marcia Fantini |
| |
9:00am - 9:50am |
KN-35: The Science of Symmetry Breaking Location: Terrace 2A Chair: Oksana Zaharko Harold Stokes |
10:20am - 12:45pm |
MS-90: Structure solution and poorly crystalline materials Location: Terrace 2A Chair: Angela Altomare Invited: Martin Schmidt (Germany), Katharine Page (USA) |
2:45pm - 5:10pm |
MS-104: Diffraction imaging, grain mapping in materials and art Location: Terrace 2A Chair: Jonathan Paul Wright Chair: Sine Larsen Invited: Ashley Bucsek (USA), Frederik Vanmeert (Belgium) |