XXV General Assembly and Congress of the
International Union of Crystallography - IUCr 2021
August 14 - 22, 2021 | Prague, Czech Republic
Conference Agenda
Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).
|
Session Overview |
Date: Monday, 16/Aug/2021 | |||||||||
9:00am - 9:50am |
KN-7: Electron crystallography of molecular crystals Location: Terrace 2A Chair: Václav Petříček Lukáš Palatinus |
KN-8: Order and disorder in metal-ion battery materials Location: Terrace 2B Chair: Radovan Cerny Artem Abakumov |
KN-9: Crystalline sponge, metal-organic assembles Location: Club A Chair: Masaki Kawano Makoto Fujita |
||||||
9:50am - 10:20am |
Morning break 2: Exhibition, posters, coffee/tea Location: Exhibition and poster area |
||||||||
10:20am - 12:45pm |
MS-17: Automation in bio-crystallography: tools, perspectives and applications Location: Club A Chair: Santosh Panjikar Chair: Melanie Vollmar Invited: Katherine McAuley (UK), Jose Marquez (France) |
MS-18a: Phase transitions in complex materials (structure and magnetism) I Location: Terrace 2B Chair: Yuichi Shimakawa Chair: Alexandra Gibbs Invited: Midori Amano Patino (Japan), Patrick Woodward (USA) |
MS-19: Crystal structures of pharmaceutical and organic compounds from electron diffraction Location: Terrace 2A Chair: Ute Kolb Chair: Petr Brazda Invited: Enrico Mugnaioli (Italy), Brent Nannega (USA) |
MS-20: Dynamic frameworks Location: Club C Chair: Christopher SUMBY Chair: Michael John Zaworotko Invited: Hoi Ri Moon (Republic of Korea), Yao Chen (China) |
MS-21: Structure, modeling and properties of quasicrystals Location: Club B Chair: Michael Engel Chair: Cesar Baban Pay Gómez Invited: Tsunemoto Yamada (Japan), Priya Subramanian (UK) |
MS-22: Methods and software developments for magnetic-structure analysis Location: 223-4 Chair: J. Manuel Perez-Mato Invited: Juan Rodriguez-Carvajal (Spain), Václav Petříček (Czech Republic) |
MS-23: Ptychography: present and near future Location: Club D Chair: Manuel Guizar Sicairos Chair: Julio Cesar da Silva Invited: Chris Jacobsen (USA), Julian Reinhardt (USA) |
MS-24: Data-driven discovery in crystallography Location: Club H Chair: Olivier C. Gagné Chair: Anton Oliynyk Invited: Wenhao Sun (USA), Aria Mansouri Tehrani (Switzerland) |
SF-2: Software Fayre 2 Location: 221-2 Chair: Martin Lutz |
12:45pm - 2:45pm |
Lunch 2: Exhibition, posters, lunches Location: Exhibition and poster area |
Meeting ECA1: ECA Council Meeting Location: Club H Chair: Udo Heinemann Chair: Arie van der Lee ECA council meeting 1 |
|||||||
1:30pm - 2:00pm |
CS-2: Commercial session: Xenocs Location: Terrace 2A Chair: Jerome Boutant Chair: Milan Dopita 30 min company presentation |
||||||||
2:00pm - 2:30pm |
CS-3: Why Spot-Cap® is the best option for protein purification (Chromotek) Location: Terrace 2A Chair: Milan Dopita 30 min company presentation |
||||||||
2:45pm - 5:10pm |
MS-25: Structural biology against coronavirus/covid-1 Location: Club A Chair: Sarah EJ Bowman Chair: Lu Zhang Chair: Gianluca Santoni Invited: Xuhui Huang (China) |
MS-26: Solution scattering and combined techniques for biological systems, including component dynamics Location: Club B Chair: Frank Gabel Chair: Masaaki Sugiyama Invited: Mitsunori Ikeguchi (Japan), Anne Martel (France) |
MS-27: New trends in pharmaceutical materials Location: Club D Chair: Nikoletta B. Bathori Chair: Laszlo Fabian Invited: Tonglei Li (USA), Doris Braun (Austria) |
MS-28: Theory and practice of supramolecular synthons in crystal engineering Location: Club C Chair: Seiji Tsuzuki Chair: Alessia Bacchi |
MS-29: Texture, strain and structure in metals and ceramics Location: 223-4 Chair: David Rafaja Ivnited: Efthymios Polatidis (Switzerland), Jana Šmilauerová (Czech Republic) |
MS-30: Magnetic structures of novel and functional materials Location: Club H Chair: Virginie Simonet Chair: Václav Petříček Invited: Wei Tian (USA), Jonathan White (Switzerland) |
MS-31: Recent advances in instrumentation Location: Terrace 2B Chair: Ehrenfried Zschech Chair: Michele Cianci Invited: Wenbing Yun (USA), Andrew Thomson (France) |
MS-32: Recent advances in electron crystallography techniques Location: Terrace 2A Chair: Jim Ciston Chair: Mauro Gemmi Invited: Hongyj Xu (Sweden), Emanuela Liberti (UK) |
SMS-2: Exemplary practice in chemical, biological and materials database archiving Location: 221-2 Chair: Suzanna Ward Chair: Genji Kurisu Invited: Ian Bruno (UK), Stephen Burley (USA) |
5:10pm - 6:10pm |
Afternoon break 2: Poster session A2, exhibition, coffee/tea Location: Exhibition and poster area |
Poster - 09 Automation in bio: Automation in biocrystallography Chair: Santosh Panjikar Chair: Melanie Vollmar
|
Poster - 10: Solution scattering Chair: Frank Gabel Chair: Masaaki Sugiyama
|
Poster - 11 Viruses: Structural biology of viruses
|
Poster - 12 Supramolecular: Theory and practice of supramolecular synthons in crystal engineering Chair: Alessia Bacchi Chair: Seiji Tsuzuki
|
Poster - 13 Data: Crystallographic data Chair: Olivier C. Gagné Chair: Anton Oliynyk
|
Poster - 14 Instrumentation: Advances in instrumentation Chair: Michele Cianci Chair: Ehrenfried Zschech
|
Poster - 15 Films: Crystallographic analysis of thin films and surfaces Chair: Milan Dopita
|
Poster - 16 Texture, defects: Texture, strain, stress, real structure Chair: David Rafaja
|
6:10pm - 7:00pm |
KN-10: Gjonnes medal lecture Location: Terrace 2A Chair: Louisa Meshi Ute Kolb, Sven Hovmöller |
KN-11: Dithiadiazolyl radicals as building blocks for molecular magnetic materials Location: Terrace 2B Chair: Václav Petříček Delia Haynes |
KN-12: Structural hybrid methods to probe membrane transport nanomachines in pathogenic bacteria Location: Club A Chair: Julie Bouckaert Natalie Strynadka |
||||||
7:15pm - 10:15pm |
IUCr-2: IUCr assembly Location: Club H Chair: Sven Lidin Chair: Luc Van Meervelt Chair: Alex Ashcroft IUCr assembly 2 |