Conference Agenda

Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).

Please note that all times are shown in the time zone of the conference. The current conference time is: 1st Dec 2022, 07:23:10am CET

 
Only Sessions at Location/Venue 
Only Sessions at Date / Time 
 
 
Session Overview
Date: Thursday, 15/July/2021
12:00pm
-
2:00pm
MS 15b: p- and hp-Galerkin methods and approximation of singularities
Virtual location: Zoom 6
Chair: Zhaonan Dong
Chair: Lorenzo Mascotto
 
12:00pm - 12:30pm

A posteriori error bounds for fully-discrete $hp$-discontinuous Galerkin timestepping methods for parabolic problems

Emmanuil Georgoulis



12:30pm - 1:00pm

A-posteriori-steered and adaptive ?-robust multigrid solvers

Ani Miraçi, Jan Papež, Martin Vohralík



1:00pm - 1:30pm

Polynomial-degree-robust a posteriori error estimates for Maxwell's equations

Théophile Chaumont-Frelet



1:30pm - 2:00pm

Adaptive deterministic approximation of singular covariance functions for linear elliptic problems under uncertainty

Erik Marc Schetzke

MS 16a: high order, tensor-structured methods and low rank approximation
Virtual location: Zoom 2
Chair: Carlo Marcati
Chair: Christoph Schwab
Chair: Maxim Rakhuba
 
12:00pm - 12:30pm

Tensorized Adaptive Biasing Force method for molecular dynamics simulations (joint work with Tony Lelièvre and Pierre Monmarché)

Virginie Ehrlacher



12:30pm - 1:00pm

Tensor numerical methods in quantum chemistry: from Hartree-Fock energies to optical spectra of compact molecules

Venera Khoromskaya



1:00pm - 1:30pm

Tensor decompositions for multivariate functions approximation with applications

Ivan Oseledets



1:30pm - 2:00pm

Range separated tensor formats in numerical modeling of large multi-particle systems

Boris Khoromskij

MS 21: High order schemes for time dependent problems: embedded boundaries, block finite differences, fluid dynamics, convergence analysis
Virtual location: Zoom 4
Chair: Jean-Pierre Croisille
Chair: Adi Ditkowski
Chair: Dalia Fishelov
 
12:00pm - 12:30pm

A Fourth Order Compact Scheme with Difference Potentials for the 3D Wave Equation

Fouche Smith, Semyon V Tsynkov, Eli Turkel



12:30pm - 1:00pm

Block Finite Difference Schemes and Their Relations to Finite Element methods.

Adi Ditkowski, Anne Le Blanc, Chi-Wang Shu



1:00pm - 1:30pm

Flexible semi-bounded schemes for large geometry deformations using novel formulations of ALE and AMR

Tomas Lundquist, Andrew Ross Winters, Jan Nordström, Arnaud George Malan



1:30pm - 2:00pm

Time-Dependent Fourth-Order Problems: Error Analysis

Dalia Fishelov, Jean-Pierre Croisille, Matania Ben-Artzi

MS 26a: High order multi-dimensional structure preserving methods
Virtual location: Zoom 3
Chair: Christian Klingenberg
Chair: Wasilij Barsukow
 
12:00pm - 12:30pm

Residual distribution schemes: Extensions to structure preserving schemes

Remi Abgrall, Paola Bacigaluppi, Philipp Öffner



12:30pm - 1:00pm

The Active Flux method for nonlinear conservation/balance laws

Wasilij Barsukow



1:00pm - 1:30pm

On Kinetic Energy and Entropy Stable Moving Mesh DG Methods for the simulation of low Mach number turbulent flow

Gero Schnücke, Nico Krais, Thomas Bolemann, Gregor J. Gassner



1:30pm - 2:00pm

TREFFTZ METHODS FOR TRANSPORT EQUATIONS

Bruno Despres, Christophe Buet, Guillaume Morel

MS 32: High Order Methods in Medical Applications
Virtual location: Zoom 1
Chair: Jae-Hun Jung
Chair: Sehun Chun
 
12:00pm - 12:30pm

Conservative cut-cell discretization methods for brain source analysis

Christian Engwer, Carsten Wolters



12:30pm - 1:00pm

High Order Polygonal Staggered Discontinuous Galerkin Methods

Dohyun Kim, Eun-Jae Park, Lina Zhao



1:00pm - 1:30pm

High-order time map for the electric flow in the heart and brain

Sehun Chun, Jae-Hun Jung

MS 8a: high order methods for nonlinear waves
Virtual location: Zoom 5
Chair: Yongyong Cai
Chair: Li-Lian Wang
 
12:00pm - 12:30pm

EXACT SOLUTIONS OF THE WAVE EQUATION ROTATING ABOUT AN AXIS OF A SPHERE

Daniele Funaro, Lorella Fatone



12:30pm - 1:00pm

High-order finite elements in tokamak free-boundary plasma equilibrium computations

Blaise Faugeras, Francesca Rapetti



1:00pm - 1:30pm

Arbitrarily high-order exponential cut-off methods for preserving maximum principle of parabolic equations

Jiang Yang



1:30pm - 2:00pm

on regularization methods for a backward time-fractional diffusion-wave problem

Majdi Azaiez, Bin Fan, Chuanju Xu

Z6: RBF, meshless, unfitted
Virtual location: Zoom 7
Chair: Jens Markus Melenk
 
12:00pm - 12:20pm

Oversampled and collocation RBF-FD methods for solving nonlinear conservation laws

Igor Tominec, Murtazo Nazarov



12:20pm - 12:40pm

The least-squares RBF-FD method

Igor Tominec, Elisabeth Larsson, Alfa Heryudono



12:40pm - 1:00pm

A high-order unfitted RBF-FD method for solving stationary PDEs

Igor Tominec, Eva Breznik, Elisabeth Larsson, Alfa Heryudono



1:00pm - 1:20pm

A high order meshless finite difference method for elliptic interface problems

Oleg Davydov



1:20pm - 1:40pm

Exploring the mortar and point-to-point interpolation methods for handling non-conformal interfaces in high-order discontinuous Galerkin methods

Edward Laughton



1:40pm - 2:00pm

Development and application of an immersed boundary method for high-order flux reconstruction schemes

Jiaqing Kou, Kunal Puri, Charles Hirsch, Esteban Ferrer

 
2:00pm
-
2:10pm
coffee break
Virtual location: gather.town
2:10pm
-
3:00pm
plenary 5: Michael Dumbser
Virtual location: Zoom 1
Chair: Spencer Sherwin
 

Numerical schemes for a unified first order hyperbolic system for continuum mechanics

Michael Dumbser

3:00pm
-
3:50pm
plenary 6: Virginie Ehrlacher
Virtual location: Zoom 1
Chair: Weizhu Bao
 

Tensor methods and greedy algorithms for high-dimensional problems: applications in materials science.

Virginie Ehrlacher

3:50pm
-
4:00pm
coffee break
Virtual location: gather.town
4:00pm
-
6:00pm
MS 12a: cut-DG methods for hyperbolic problems
Virtual location: Zoom 1
Chair: PEI FU
Chair: Gunilla Kreiss
Chair: Sandra May
 
4:00pm - 4:30pm

The mixed explicit implicit scheme to overcome the small cell problem

Sandra May



4:30pm - 5:00pm

A stabilized cut cell DG method for discretizing the linear transport equation

Christian Engwer, Florian Streitbürger, Sandra May



5:00pm - 5:30pm

High-order cut discontinuous Galerkin methods with local time stepping for acoustics

Martin Kronbichler



5:30pm - 6:00pm

A two-dimensional stabilized discontinuous Galerkin method on curvilinear embedded boundary grids

Andrew Giuliani, Marsha Berger

MS 20b: Fluid Applications of High-Order Finite Element Methods
Virtual location: Zoom 6
Chair: Will Pazner
Chair: Per-Olof Persson
Chair: Matthew Joseph Zahr
 
4:00pm - 4:30pm

Applications of a Moving Discontinuous Galerkin Method with Interface Condition Enforcement

Andrew Kercher, Andrew Corrigan, David Kessler



4:30pm - 5:00pm

Higher order space-time discretizations of the Navier-Stokes equations on evolving domains

Mathias Anselmann, Markus Bause

MS 26b: High order multi-dimensional structure preserving methods
Virtual location: Zoom 3
Chair: Christian Klingenberg
Chair: Wasilij Barsukow
 
4:00pm - 4:30pm

An asymptotic preserving scheme for the two-dimensional shallow water equations with Coriolis forces

Alina Chertock



4:30pm - 5:00pm

Arbitrary order structure preserving discontinuous Galerkin methods for the Euler equations with gravitation

Yulong Xing



5:00pm - 5:30pm

Efficient and accurate structure preserving schemes for complex nonlinear systems

Jie Shen



5:30pm - 6:00pm

Structure preserving methods for the compressible Euler equations with gravity

Christian Klingenberg

MS 30b: advanced numerical methods for electromagnetic problems
Virtual location: Zoom 2
Chair: Daniel Appelo
Chair: Jeffrey William Banks
 
4:00pm - 4:30pm

Fourier Continuation Discontinuous Galerkin Methods for Linear Hyperbolic Problems

Daniel Appelo, Kiera van der Sande, Nathan Albin



4:30pm - 5:00pm

High-order accurate schemes for Maxwell’s equations with nonlinear active media and material interfaces

Qing Xia, Jeffrey W. Banks, William D. Henshaw, Alexander V. Kildishev, Gregor Kovačič, Ludmila J. Prokopeva, Donald W. Schwendeman



5:00pm - 5:30pm

On stability and convergence of time-domain Foldy-Lax models

Maryna Kachanovska



5:30pm - 6:00pm

The virtual element method for resistive magnetohydrodynamics

Vrushali A Bokil, Sebastian Naranjo Alvarez, Vitaliy Gyrya, Gianmarco Manzini

MS 33c: fast solvers for wave problems
Virtual location: Zoom 5
Chair: Oscar Bruno
Chair: Olaf Steinbach
 
4:00pm - 4:30pm

A stable boundary integral formulation of an acoustic wave transmission problem with mixed boundary conditions

Stefan Sauter



4:30pm - 5:00pm

Efficient solution of 2D wave propagation problems by CQ-wavelet BEM

Luca Desiderio, Silvia Falletta



5:00pm - 5:30pm

Galerkin spectral method for Helmholtz boundary integral equations on screens

Jose Pinto, Carlos Jerez-Hanckes



5:30pm - 6:00pm

Higher-order boundary elements for elastodynamics

Heiko Gimperlein

MS 6b: high-order spectral methods for plasmonics and optics
Virtual location: Zoom 4
Chair: Youngjoon Hong
Chair: David Nicholls
 
4:00pm - 4:30pm

Periodic corrugations to increase efficiency of thermophotovoltaic emitting structures

Youngjoon Hong



4:30pm - 5:00pm

Transformation Optics and RCWA for Photonics

Benjamin Civiletti, Akhlesh Lakhtakia, Peter Monk

Z8: enerygy stability, summation-by-parts techniques
Virtual location: Zoom 7
Chair: David Zingg
 
4:00pm - 4:20pm

Global stability of 2D plane Couette flow beyond the energy stability limit

Federico Fuentes, David Goluskin, Sergei Chernyshenko



4:20pm - 4:40pm

Unified analysis of discontinuous Galerkin and flux reconstruction methods based on the summation-by-parts property

Tristan Montoya, David W. Zingg



4:40pm - 5:00pm

Functional Superconvergence with High-Order Tensor-Product Generalized Summation-by-Parts Operators

David A. Craig Penner, David W. Zingg



5:00pm - 5:20pm

Stability and Functional Superconvergence of Narrow-Stencil Second-Derivative Generalized Summation-By-Parts Discretizations

Zelalem Arega Worku, David W. Zingg



5:20pm - 5:40pm

On Entropy Conservation and Kinetic Energy Preservation Methods

H.C. Yee, Bjorn Sjogreen



5:40pm - 6:00pm

An entropy stable strong imposition of no-slip wall boundary conditions

Anita Gjesteland, Magnus Svärd

 
6:00pm
-
8:00pm
tutorial 3: NGSolve
Virtual location: gather.town
Chair: Joachim Schöberl

 
Contact and Legal Notice · Contact Address:
Privacy Statement · Conference: ICOSAHOM2020
Conference Software - ConfTool Pro 2.6.145+CC
© 2001–2022 by Dr. H. Weinreich, Hamburg, Germany