Conference Agenda

Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).

Please note that all times are shown in the time zone of the conference. The current conference time is: 9th Dec 2022, 12:08:43am CET

 
Only Sessions at Location/Venue 
Only Sessions at Date / Time 
 
 
Session Overview
Date: Tuesday, 13/July/2021
12:00pm
-
2:00pm
MS 11b: recent developments in high-order methods for time-dependent problems
Virtual location: Zoom 1
Chair: Reza Abedi
Chair: Tamas Horvath
 
12:00pm - 12:30pm

A p-adaptive discontinuous Galerkin method with hp-shock capturing

Pascal Mossier, Andrea Beck, Claus-Dieter Munz



12:30pm - 1:00pm

An arbitrary order variational discretization for Maxwell's equations in nonlinear media

Herbert Egger, Vsevolod Shashkov



1:00pm - 1:30pm

Space-time Galerkin method for cross-diffusion systems

Marcel Braukhoff, Ilaria Perugia, Paul Stocker

MS 18a: Advances in high order methods for fluid dynamic
Virtual location: Zoom 2
Chair: Henar Herrero
Chair: Jezabel Curbelo
 
12:00pm - 12:30pm

HORSES3D: A HIGH ORDER DISCONTINUOUS GALERKIN SOLVER FOR FLOW SIMULATIONS AND MULTIPHYSICS APPLICATIONS

Esteban Ferrer, Juan Manzanero, Andres Rueda, Wojciech Laskowski, Gerasimos Ntoukas, Oscar Mariño, Gonzalo Rubio, David A Kopriva, Eusebio Valero



12:30pm - 1:00pm

Implicit shock tracking for unsteady flows by the method of lines

Per-Olof Persson, Andrew Shi, Matthew Zahr



1:00pm - 1:30pm

Impact of wall modeling on kinetic energy stability for the compressible Navier-Stokes equations

Vikram Singh, Steven Frankel, Jan Nordström



1:30pm - 2:00pm

POD analysis of temporal flow patterns in different regimes

Paloma Gutierrez-Castillo, Manuel Garrido-Martin, Becca Thomases

MS 22b: high-order face-based discretization methods
Virtual location: Zoom 5
Chair: Théophile Chaumont-Frelet
Chair: Alexandre Ern
Chair: Simon Lemaire
 
12:00pm - 12:30pm

A face-based eight-order scheme for convection-diffusion problems and polyhedral unstructured grids

Duarte M. S. Albuquerque, Filipe J. M. Diogo



12:30pm - 1:00pm

Hybrid High-Order methods for creeping flows of non-Newtonian fluids

Michele Botti, Daniel Castanon Quiroz, Daniele A. Di Pietro, André Harnist



1:00pm - 1:30pm

Bridging the Multiscale Hybrid-Mixed and Multiscale Hybrid High-Order Methods

Théophile Chaumont-Frelet, Alexandre Ern, Simon Lemaire, Frédéric Valentin

MS 29a: p- and hp-FEM and applications
Virtual location: Zoom 3
Chair: Lothar Banz
Chair: Andreas Schröder
 
12:00pm - 12:30pm

Energy based adaptivity in variable-order FEM for linear and nonlinear PDE

Thomas P Wihler



12:30pm - 1:00pm

Residual-based a posteriori error estimates for hp-discontinuous Galerkin discretisations of the biharmonic problem

Zhaonan Dong, Lorenzo Mascotto, Oliver Sutton



1:00pm - 1:30pm

Error Estimates for hp-FEM in Elastoplasticity

Patrick Bammer, Lothar Banz, Andreas Schröder

MS 3a: shape and topology optimization
Virtual location: Zoom 4
Chair: Alberto Paganini
Chair: Kevin Sturm
 
12:00pm - 12:30pm

A reduced data-driven shape optimisation framework with application in naval design

Gianluigi Rozza, Nicola Demo



12:30pm - 1:00pm

Stochastic Approximation for Optimization in Shape Spaces

Caroline Geiersbach



1:00pm - 1:30pm

Pre-Shape Calculus: A Unified Framework for Simultaneous Shape and Mesh Quality Optimization

Daniel Luft, Volker Schulz



1:30pm - 2:00pm

Fireshape: a shape optimization toolbox for Firedrake

Alberto Paganini, Florian Wechsung

Z1: FEM analysis and IGA
Virtual location: Zoom 7
Chair: Ana Alonso Rodriguez
 
12:00pm - 12:20pm

Flexible high order reconstructions of fields

Ludovico Bruni Bruno, Francesca Rapetti, Ana Alonso Rodríguez



12:20pm - 12:40pm

Discrete Hodge–star operators in Isogeometric Analysis

Bernard Kapidani, Rafael Vàzquez



12:40pm - 1:00pm

Dual-Primal Isogeometric Tearing and Interconnecting Methods for the Stokes problem

Jarle Sogn, Stefan Takacs



1:00pm - 1:20pm

IETI-DP methods for discontinuous Galerkin multi-patch Isogeometric Analysis with T-junctions

Rainer Schneckenleitner, Stefan Takacs



1:20pm - 1:40pm

An inexact Dual-Primal Isogeometric Tearing and Interconnecting Method for continuous Galerkin discretizations

Rainer Schneckenleitner, Stefan Takacs



1:40pm - 2:00pm

Super-Convergent Galerkin Approximations of Eigenvalues by the Adjoint-based Method

Shiqiang Xia, Bernardo Cockburn

Z2a: DG, VEM, structure preservation
Virtual location: Zoom 8
Chair: Bruno Despres
 
12:00pm - 12:20pm

A TREFFTZ METHOD WITH RECONSTRUCTION OF THE NORMAL DERIVATIVE APPLIED TO ELLIPTIC EQUATIONS

Bruno Després, Maria El Ghaoui, Toni Sayah



12:20pm - 12:40pm

Explicit high-order unconditionally structure-preserving schemes for the conservative Allen-Cahn equations

Hong Zhang, Jingye Yan, Xu Qian, Songhe Song



12:40pm - 1:00pm

Virtual element methods for nonlinear problems

Natarajan E



1:00pm - 1:20pm

Unified framework for conservative discontinuous Galerkin methods for nonlinear Schrödinger equations

Paul Castillo, Sergio Gomez



1:20pm - 1:40pm

Invariant Energy Quadratiation and Scalar Auxiliary Variable methods applied to piano strings modeling

Guillaume Castera, Juliette Chabassier

 
2:00pm
-
2:10pm
coffee break
Virtual location: gather.town
2:10pm
-
3:00pm
plenary 3: Alexandre Ern
Virtual location: Zoom 1
Chair: Emmanuil Georgoulis
 

Hybrid high-order methods for the wave equation

Erik Burman, Omar Duran, Alexandre Ern

3:00pm
-
3:50pm
plenary 4: Marco Verani
Virtual location: Zoom 1
Chair: Claudio Canuto
 

Arbitrarily regular virtual element methods for elliptic partial differential equations

Marco Verani

3:50pm
-
4:00pm
coffee break
Virtual location: gather.town
4:00pm
-
6:00pm
MS 11c: recent developments in high-order methods for time-dependent problems
Virtual location: Zoom 1
Chair: Reza Abedi
Chair: Tamas Horvath
 
4:00pm - 4:30pm

A Local Approximate Mass Matrix Inversion for Continuous hp Triangular Finite Element Methods

Jay Appleton, Brian Helenbrook



4:30pm - 5:00pm

A Scalable Exponential-DG approach for Nonlinear conservation laws: with application to Burger and Euler equations

Shinhoo Kang, Tan Bui-Thanh



5:00pm - 5:30pm

Error analysis of a space-time hybridized discontinuous Galerkin method for the incompressible Navier–Stokes equations

Keegan Kirk, Tamas Horvath, Sander Rhebergen



5:30pm - 6:00pm

Sliding Grid Techniques for Space-time Embedded-Hybridized Discontinuous Galerkin Method

Tamas Horvath, Sander Rhebergen

MS 25: Software for high-order methods
Virtual location: Zoom 6
Chair: Chris Cantwell
Chair: David Moxey
 
4:00pm - 4:30pm

An industry-relevant implicit LES via spectral/hp element methods

Gianmarco Mengaldo, David Moxey, Michael Turner, Rodrigo C Moura, Ayad Jassim, Mark Taylor, Joaquim Peiro, Spencer J Sherwin



4:30pm - 5:00pm

Cache Blocking Strategies Applied to Flux Reconstruction

Semih Akkurt, Freddie Witherden, Peter Vincent



5:00pm - 5:30pm

Multirate timestepping for the incompressible Navier-Stokes equations in overlapping grids

Ketan Mittal, Som Dutta, Paul Fischer



5:30pm - 6:00pm

ViZiR 4: pixel-exact rendering visualization software for high-order meshes and solutions

Matthieu Maunoury, Rémi Feuillet, Adrien Loseille

Ms 2b: advances in high-order nonlinearly stable methods
Virtual location: Zoom 4
Chair: Nail Yamaleev
 
4:00pm - 4:30pm

High-order Positivity-Preserving Entropy Stable Spectral Collocation Schemes for the Navier-Stokes Equations

Nail Yamaleev, Johnathon Upperman



4:30pm - 5:00pm

Entropy Corrections and Related Methods

Hendrik Ranocha, Philipp Öffner, Rémi Abgrall



5:00pm - 5:30pm

The role of linear stability for high-order entropy stable schemes.

Magnus Svärd

MS 31: fast direct solvers for spectral methods
Virtual location: Zoom 3
Chair: Per-Gunnar Martinsson
Chair: Daniel Frank Fortunato
 
4:00pm - 4:30pm

A stable spectral solver for hyperbolic equations

Ke Chen, Daniel Appelo, Tracy Babb, Per-Gunnar Martinsson



4:30pm - 5:00pm

The ultraspherical spectral element method

Daniel Fortunato, Nicholas Hale, Alex Townsend



5:00pm - 5:30pm

Time and Frequency Domain Methods for the Wave Equation with High Order and Tame CFL

Daniel Appelo



5:30pm - 6:00pm

Ultraspherical spectral method for the computation of power law equilibrium measures

Timon S. Gutleb, José A. Carrillo, Sheehan Olver

MS 33b: fast solvers for wave problems
Virtual location: Zoom 5
Chair: Oscar Bruno
Chair: Olaf Steinbach
 
4:00pm - 4:30pm

Hybrid frequency-time analysis and numerical methods for time-dependent wave propagation

Thomas Geoffrey Anderson, Oscar Bruno, Mark Lyon



4:30pm - 5:00pm

Integral equation methods and adjoint techniques for nanophotonic device design

Emmanuel Garza, Constantine Sideris



5:00pm - 5:30pm

Interpolated Factored Green Function" Method for accelerated solution of Scattering Problems

Oscar Bruno

MS 7b: Next generation numerical methods: Advances in discretizations with the summation-by-parts property
Virtual location: Zoom 2
Chair: David César Del Rey Fernández
Chair: Matteo Parsani
Chair: Mark H. Carpenter
 
4:00pm - 4:30pm

A discontinuous Galerkin method for elastic waves with physically motivated numerical fluxes

Kenneth Duru



4:30pm - 5:00pm

Adapting the Resolution Capacity of Finite Difference Methods via Filtering

Ayaboe K. Edoh, Charles L. Merkle, Venkateswaran Sankaran



5:00pm - 5:30pm

Discretely Entropy Stable Split Forms for the Flux Reconstruction High-Order Method: Three-Dimensional Numerical Validation

Alexander Nicholas Walter Cicchino, Siva Nadarajah



5:30pm - 6:00pm

Eigenanalysis and non-modal analysis of entropy stable discretizations with the summation by parts property

Irving Enrique Reyna Nolasco, Matteo Parsani, Lisandro Dalcin, Radouan Boukharfane

Z5: adaptivity, meshing
Virtual location: Zoom 7
Chair: Vit Dolejsi
 
4:00pm - 4:20pm

Comparison of implicit and explicit p-multigrid strategies for compressible Navier-Stokes discontinuous Galerkin solvers

Wojciech Laskowski, Gonzalo Rubio, Eusebio Valero, Esteban Ferrer



4:20pm - 4:40pm

A Direct Method of Generating High-order Tetrahedral Meshes Using an Advancing Front Approach

Suzanne M. Shontz, Fariba Mohammadi



4:40pm - 5:00pm

A second-order optimizer for parallel distributed mesh curving on virtual geometry

Eloi Ruiz-Gironés, Xevi Roca



5:00pm - 5:20pm

Sparse spectral methods for curvilinear domains in the Dedalus code

Keaton J. Burns, Geoffrey M. Vasil, Daniel Lecoanet, Jeffrey S. Oishi, Benjamin P. Brown



5:20pm - 5:40pm

A P-adaptive discontinuous Galerkin incompressible Navier-Stokes/Cahn-Hilliard solver for multiphase flows

Gerasimos Ntoukas, Juan Manzanero, Gonzalo Rubio, Eusebio Valero, Esteban Ferrer



5:40pm - 6:00pm

A functional oriented truncation error adaptation method

Gonzalo Rubio, Wojciech Laskowski, Eusebio Valero, Esteban Ferrer

 
6:10pm
-
8:10pm
tutorial 1: Nektar++
Virtual location: gather.town
Chair: Chris Cantwell

 
Contact and Legal Notice · Contact Address:
Privacy Statement · Conference: ICOSAHOM2020
Conference Software - ConfTool Pro 2.6.145+CC
© 2001–2022 by Dr. H. Weinreich, Hamburg, Germany