Conference Agenda
Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).
|
Session Overview |
Date: Sunday, 17/Sept/2023 | |||
9:00am - 12:30pm |
Short Course Shukla 1: Introduction to Geosynthetic Engineering Location: Room A Speaker: Sanjay Kumar Shukla |
Short Course Bathurst: Geosynthetic Reinforced Wall Structures including Seismic Aspects Location: Room B Speaker: Richard Bathurst |
Short Course Rowe: Geomembranes and composite liners in landfills and mining: Moving forward Location: Room C Speaker: Kerry Rowe |
9:00am - 5:30pm |
Registration 1 |
||
1:30pm - 5:00pm |
Short Course Shukla 2: Introduction to Geosynthetic Engineering Location: Room A Speaker: Sanjay Kumar Shukla |
Short Course Christopher: Filtration and Drainage in Geosynthetic Engineering: Principles, Practices, and Sustainability Location: Room B Speaker: Barry R. Christopher |
Short Course Bouazza: Geosynthetic Clay Liners: from Insights to Outsights Location: Room C Speaker: A. Malek Bouazza |
6:00pm - 8:30pm |
Welcome Concert & Reception Location: Plenary Room |
Date: Monday, 18/Sept/2023 | ||||
8:00am | Registration 2 |
|||
8:45am - 9:30am |
Opening Ceremony Location: Plenary Room |
|||
9:30am - 10:30am |
Giroud Lecture: Geotextile filters: From idealization to real behaviour Location: Plenary Room Chair: JEAN PIERRE GOURC Lecturer: Ennio Marques Palmeira |
|||
10:30am - 11:00am |
IGS Foundation-Exhibition Open |
|||
11:00am - 11:30am |
Coffee Break 1 |
|||
11:30am - 1:00pm |
TS S01: Sustainability with Geosynthetics Location: Plenary Room Chair: George Robert Koerner Chair: Kasia Zamara |
TS S02: Filtration and Drainage Location: Room A Chair: Adam Bezuijen Chair: Eric Blond |
TS S03: Durability Location: Room B Chair: Samuel Allen Chair: Anne-Laure Backes |
TS S04: Innovative Materials and Technologies Location: Room C Chair: Jacek Kawalec Chair: EDOARDO ZANNONI |
1:00pm - 2:00pm |
Lunch 1 |
|||
2:00pm - 4:00pm |
TS S05: Reinforced Walls and Slopes Location: Plenary Room Chair: Ben Adam Leshchinsky Chair: Marilene Pisano |
TS S06: Geosynthetics Properties and Testing Location: Room A Chair: Kazem Fakharian Chair: Maria Graça Lopes |
TS S07: Unpaved and Paved Roads, Railways and other Transportation Applications Location: Room B Chair: Margarida Pinho-Lopes Chair: Jiro Kuwano |
|
4:00pm - 4:30pm |
Coffee Break 2 |
|||
4:30pm - 6:30pm |
TS S08: Filtraton and Drainage-Hydraulic applications: Canals, Reservoirs an Dams Location: Plenary Room Chair: Daniele Cazzuffi Chair: Graham Fairhead |
TS S09: Soil-Geosynthetic Interaction Location: Room A Chair: Jonathan Fannin Chair: Chungsik Yoo |
TS S10: Innovative Materials Location: Room B Chair: Abdelmalek Bouazza Chair: Helmut Zanzinger |
|
7:00pm - 10:00pm |
IGS Corporate event only upon IGS invitation |
Date: Tuesday, 19/Sept/2023 | ||||
8:00am | Registration 3 |
|||
8:00am - 8:45am |
IGS Event: IGS Diversity Breakfast Location: Room C |
|||
8:45am - 9:30am |
Bathurst Lecture: Research and practice on geosynthetic MSE walls: past, present and future Location: Plenary Room Chair: Richard J Bathurst Lecturer: Yoshihisa Miyata |
|||
9:30am - 9:45am |
Lifetime Achievement: Jamiolkowski Lifetime Achievement Medal Location: Plenary Room |
|||
9:45am - 10:30am |
Keynote Lecture 1: The Road to Resilience: Advanced Soil-Geosynthetic Interface Characterization and Its Role in Reinforcing Soil Structures for Sustainability Location: Plenary Room Chair: Ennio Marques Palmeira Lecturer: Giuseppe Cardile |
|||
10:30am - 11:00am |
Coffee Break 3 |
|||
11:00am - 1:00pm |
TS S11: TC Reinforcement Special Session on "Design methods for basal reinforcement of emankments" Location: Plenary Room Chair: Ivan P. Damians Chair: PIETRO RIMOLDI |
TS S12: Reinforced Walls and Slopes Location: Room A Chair: Chaido Doulala-Rigby Chair: ABDELAZIZ KHATTARI |
TS S13: Case Histories Location: Room B Chair: John Walter Cowland Chair: Delma de Mattos Vidal |
TS S14: Design Approaches and other Applications Location: Room C Chair: Ömer Bilgin Chair: Russell Jones |
1:00pm - 2:00pm |
Lunch 2 |
|||
2:00pm - 4:00pm |
TS S15: Soil-Geosynthetic Interaction Location: Plenary Room Chair: Patricia Guerra-Escobar Chair: NICOLA MORACI |
TS S16: Sustainability with Geosyntetics Location: Room A Chair: Philippe Delmas Chair: Francesco Fontana |
TS S17: Unpaved and Paved Roads, Railways and other Transporation Applications Location: Room B Chair: Piergiorgio Recalcati Chair: Amir Shahkolahi |
|
4:00pm - 4:30pm |
Coffee Break 4 |
|||
4:30pm - 6:30pm |
TS S18: Basal Reinforced Embankments, GEC, Piles and Shallow Foundations Location: Plenary Room Chair: Claudio di Prisco Chair: Patrick Naughton |
TS S19: Geosynthetics Properties and Testing Location: Room A Chair: Han Yong Jeon Chair: Jorge Zornberg |
TS S20: Unpaved and Paved Roads, Railways and other Transportation Applications Location: Room B Chair: Muthukumar Mayakrishnan Chair: Erol Tutumluer |
CSS: Special Session: Development and current state of the geosynthetic industry in China Location: Room C Chair: Jie Han Chair: Huabei Liu |
7:00pm - 10:00pm |
Special Event: Football match |
Date: Wednesday, 20/Sept/2023 | ||||
8:00am | Registration 4 |
|||
8:45am - 9:30am |
Rowe Lecture: Selection of long-term shear strength parameters for geosynthetic interfaces Location: Plenary Room Chair: Kerry Rowe Lecturer: Richard Thiel |
|||
9:30am - 9:45am |
Best paper award: GI and G&G Best Paper Award Location: Plenary Room |
|||
9:45am - 10:30am |
Keynote Lecture 2: Sustainable Development: UK Perspective on the Role of Geosynthetics Location: Plenary Room Chair: NATHALIE TOUZE Lecturer: Russell Jones |
|||
10:30am - 11:00am |
Coffee Break 5 |
|||
11:00am - 1:00pm |
TS S21: Young Member Contest Location: Plenary Room Chair: David Hercules Marx Chair: Fernanda Bessa Ferreira |
TS S22: Reinforced Walls and Slopes Location: Room A Chair: Radoslaw L Michalowski Chair: Arnstein Watn |
TS S23: Basal Reinforced Embankments, GEC, Piles and Shallow Foundations Location: Room B Chair: Oliver Detert Chair: Suzanne J.M. van Eekelen |
TS S24: Design Approaches and other Applications Location: Room C Chair: RICHARD THIEL Chair: Jie Han |
1:00pm - 2:00pm |
Lunch 3 |
|||
2:00pm - 4:00pm |
TS S25: TC Barriers Special Session Location: Plenary Room Chair: Jonathan Richard Shamrock Chair: Boyd Ramsey |
TS S26: Sustainability with Geosynthetics Location: Room A Chair: Giuseppe Cardile Chair: Véronique HEILI |
TS S27: Landfills and Remediation of Contaminated Sites Location: Room B Chair: Andrea Dominijanni Chair: Charles Shackelford |
CSC: Corporate Case Study Competition Location: Room C Chair: Francesco Fontana |
4:00pm - 4:30pm |
Coffee Break 6 |
|||
4:30pm - 6:10pm |
IGS Assembly-IGS Awards |
|||
6:10pm - 6:40pm |
Young Member Winner Location: Plenary Room |
|||
8:00pm - 11:00pm |
Gala Dinner |
Date: Thursday, 21/Sept/2023 | ||||
8:00am | Registration 5 |
|||
9:00am - 9:45am |
Keynote Lecture 3: Insight towards the stability of complex geosynthetic reinforced soil structures Location: Plenary Room Chair: Giovanni Biondi Lecturer: Ben Adam Leshchinsky |
|||
9:45am - 10:30am |
Keynote Lecture 4: Geosynthetic Reinforced Foundation Location: Plenary Room Chair: Yoshihisa Miyata Lecturer: Seyed Naser Moghaddas Tafreshi |
|||
10:30am - 11:00am |
Coffee Break 7 |
|||
11:00am - 1:00pm |
TS S28: Landfill and Remediation of Contaminated Sites Location: Plenary Room Chair: Evelina Fratalocchi Chair: Soon Hoe Chew |
TS S29: Filtration and Drainage - Hydraulic Applications: Canals, Reservoirs and Dams Location: Room A Chair: Maria Clorinda Mandaglio Chair: Barry Christopher |
TS S30: Seismic Design with Geosynthetics Location: Room B Chair: Erol Guler Chair: Seyed Naser Moghaddas Tafreshi |
TS S31: Case Histories Location: Room C Chair: Giulia Lugli Chair: Nicolas Freitag |
1:00pm - 2:00pm |
Lunch 4 |
|||
2:00pm - 4:00pm |
TS S32: Case Histories Location: Plenary Room Chair: Sabatino Cuomo Chair: Chao Xu |
TS S33: Durability and Long Term Performance Location: Room A Chair: Domenico Gioffre' Chair: Sanjay Kumar Shukla |
TS S34: Geosynthetics Properties and Testing Location: Room B Chair: Peter Stuart Atchison Chair: Warren Peter Hornsey |
|
4:00pm - 5:00pm |
Closing Ceremony Location: Plenary Room |