12 ICG Roma
Conference Agenda
Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).
|
Session Overview |
Date: Sunday, 17/Sept/2023 | |
9:00am - 12:30pm | Short Course Shukla 1: Introduction to Geosynthetic Engineering Location: Room A Speaker: Sanjay Kumar Shukla |
9:00am - 12:30pm | Short Course Bathurst: Geosynthetic Reinforced Wall Structures including Seismic Aspects Location: Room B Speaker: Richard Bathurst |
9:00am - 12:30pm | Short Course Rowe: Geomembranes and composite liners in landfills and mining: Moving forward Location: Room C Speaker: Kerry Rowe |
9:00am - 5:30pm | Registration 1 |
1:30pm - 5:00pm | Short Course Shukla 2: Introduction to Geosynthetic Engineering Location: Room A Speaker: Sanjay Kumar Shukla |
1:30pm - 5:00pm | Short Course Christopher: Filtration and Drainage in Geosynthetic Engineering: Principles, Practices, and Sustainability Location: Room B Speaker: Barry R. Christopher |
1:30pm - 5:00pm | Short Course Bouazza: Geosynthetic Clay Liners: from Insights to Outsights Location: Room C Speaker: A. Malek Bouazza |
6:00pm - 8:30pm | Welcome Concert & Reception Location: Plenary Room |
Date: Monday, 18/Sept/2023 | |
8:00am | Registration 2 |
8:45am - 9:30am | Opening Ceremony Location: Plenary Room |
9:30am - 10:30am | Giroud Lecture: Geotextile filters: From idealization to real behaviour Location: Plenary Room Session Chair: JEAN PIERRE GOURC Lecturer: Ennio Marques Palmeira |
10:30am - 11:00am | IGS Foundation-Exhibition Open |
11:00am - 11:30am | Coffee Break 1 |
11:30am - 1:00pm | TS S01: Sustainability with Geosynthetics Location: Plenary Room Session Chair: George Robert Koerner Session Chair: Kasia Zamara |
11:30am - 1:00pm | TS S02: Filtration and Drainage Location: Room A Session Chair: Adam Bezuijen Session Chair: Eric Blond |
11:30am - 1:00pm | TS S03: Durability Location: Room B Session Chair: Samuel Allen Session Chair: Anne-Laure Backes |
11:30am - 1:00pm | TS S04: Innovative Materials and Technologies Location: Room C Session Chair: Jacek Kawalec Session Chair: EDOARDO ZANNONI |
1:00pm - 2:00pm | Lunch 1 |
2:00pm - 4:00pm | TS S05: Reinforced Walls and Slopes Location: Plenary Room Session Chair: Ben Adam Leshchinsky Session Chair: Marilene Pisano |
2:00pm - 4:00pm | TS S06: Geosynthetics Properties and Testing Location: Room A Session Chair: Kazem Fakharian Session Chair: Maria Graça Lopes |
2:00pm - 4:00pm | TS S07: Unpaved and Paved Roads, Railways and other Transportation Applications Location: Room B Session Chair: Margarida Pinho-Lopes Session Chair: Jiro Kuwano |
4:00pm - 4:30pm | Coffee Break 2 |
4:30pm - 6:30pm | TS S08: Filtraton and Drainage-Hydraulic applications: Canals, Reservoirs an Dams Location: Plenary Room Session Chair: Daniele Cazzuffi Session Chair: Graham Fairhead |
4:30pm - 6:30pm | TS S09: Soil-Geosynthetic Interaction Location: Room A Session Chair: Jonathan Fannin Session Chair: Chungsik Yoo |
4:30pm - 6:30pm | TS S10: Innovative Materials Location: Room B Session Chair: Abdelmalek Bouazza Session Chair: Helmut Zanzinger |
7:00pm - 10:00pm | IGS Corporate event only upon IGS invitation |
Date: Tuesday, 19/Sept/2023 | |
8:00am | Registration 3 |
8:00am - 8:45am | IGS Event: IGS Diversity Breakfast Location: Room C |
8:45am - 9:30am | Bathurst Lecture: Research and practice on geosynthetic MSE walls: past, present and future Location: Plenary Room Session Chair: Richard J Bathurst Lecturer: Yoshihisa Miyata |
9:30am - 9:45am | Lifetime Achievement: Jamiolkowski Lifetime Achievement Medal Location: Plenary Room |
9:45am - 10:30am | Keynote Lecture 1: The Road to Resilience: Advanced Soil-Geosynthetic Interface Characterization and Its Role in Reinforcing Soil Structures for Sustainability Location: Plenary Room Session Chair: Ennio Marques Palmeira Lecturer: Giuseppe Cardile |
10:30am - 11:00am | Coffee Break 3 |
11:00am - 1:00pm | TS S11: TC Reinforcement Special Session on "Design methods for basal reinforcement of emankments" Location: Plenary Room Session Chair: Ivan P. Damians Session Chair: PIETRO RIMOLDI |
11:00am - 1:00pm | TS S12: Reinforced Walls and Slopes Location: Room A Session Chair: Chaido Doulala-Rigby Session Chair: ABDELAZIZ KHATTARI |
11:00am - 1:00pm | TS S13: Case Histories Location: Room B Session Chair: John Walter Cowland Session Chair: Delma de Mattos Vidal |
11:00am - 1:00pm | TS S14: Design Approaches and other Applications Location: Room C Session Chair: Ömer Bilgin Session Chair: Russell Jones |
1:00pm - 2:00pm | Lunch 2 |
2:00pm - 4:00pm | TS S15: Soil-Geosynthetic Interaction Location: Plenary Room Session Chair: Patricia Guerra-Escobar Session Chair: NICOLA MORACI |
2:00pm - 4:00pm | TS S16: Sustainability with Geosyntetics Location: Room A Session Chair: Philippe Delmas Session Chair: Francesco Fontana |
2:00pm - 4:00pm | TS S17: Unpaved and Paved Roads, Railways and other Transporation Applications Location: Room B Session Chair: Piergiorgio Recalcati Session Chair: Amir Shahkolahi |
4:00pm - 4:30pm | Coffee Break 4 |
4:30pm - 6:30pm | TS S18: Basal Reinforced Embankments, GEC, Piles and Shallow Foundations Location: Plenary Room Session Chair: Claudio di Prisco Session Chair: Patrick Naughton |
4:30pm - 6:30pm | TS S19: Geosynthetics Properties and Testing Location: Room A Session Chair: Han Yong Jeon Session Chair: Jorge Zornberg |
4:30pm - 6:30pm | TS S20: Unpaved and Paved Roads, Railways and other Transportation Applications Location: Room B Session Chair: Muthukumar Mayakrishnan Session Chair: Erol Tutumluer |
4:30pm - 6:30pm | CSS: Special Session: Development and current state of the geosynthetic industry in China Location: Room C Session Chair: Jie Han Session Chair: Huabei Liu |
7:00pm - 10:00pm | Special Event: Football match |
Date: Wednesday, 20/Sept/2023 | |
8:00am | Registration 4 |
8:45am - 9:30am | Rowe Lecture: Selection of long-term shear strength parameters for geosynthetic interfaces Location: Plenary Room Session Chair: Kerry Rowe Lecturer: Richard Thiel |
9:30am - 9:45am | Best paper award: GI and G&G Best Paper Award Location: Plenary Room |
9:45am - 10:30am | Keynote Lecture 2: Sustainable Development: UK Perspective on the Role of Geosynthetics Location: Plenary Room Session Chair: NATHALIE TOUZE Lecturer: Russell Jones |
10:30am - 11:00am | Coffee Break 5 |
11:00am - 1:00pm | TS S21: Young Member Contest Location: Plenary Room Session Chair: David Hercules Marx Session Chair: Fernanda Bessa Ferreira |
11:00am - 1:00pm | TS S22: Reinforced Walls and Slopes Location: Room A Session Chair: Radoslaw L Michalowski Session Chair: Arnstein Watn |
11:00am - 1:00pm | TS S23: Basal Reinforced Embankments, GEC, Piles and Shallow Foundations Location: Room B Session Chair: Oliver Detert Session Chair: Suzanne J.M. van Eekelen |
11:00am - 1:00pm | TS S24: Design Approaches and other Applications Location: Room C Session Chair: RICHARD THIEL Session Chair: Jie Han |
1:00pm - 2:00pm | Lunch 3 |
2:00pm - 4:00pm | TS S25: TC Barriers Special Session Location: Plenary Room Session Chair: Jonathan Richard Shamrock Session Chair: Boyd Ramsey |
2:00pm - 4:00pm | TS S26: Sustainability with Geosynthetics Location: Room A Session Chair: Giuseppe Cardile Session Chair: Véronique HEILI |
2:00pm - 4:00pm | TS S27: Landfills and Remediation of Contaminated Sites Location: Room B Session Chair: Andrea Dominijanni Session Chair: Charles Shackelford |
2:00pm - 4:00pm | CSC: Corporate Case Study Competition Location: Room C Session Chair: Francesco Fontana |
4:00pm - 4:30pm | Coffee Break 6 |
4:30pm - 6:10pm | IGS Assembly-IGS Awards |
6:10pm - 6:40pm | Young Member Winner Location: Plenary Room |
8:00pm - 11:00pm | Gala Dinner |
Date: Thursday, 21/Sept/2023 | |
8:00am | Registration 5 |
9:00am - 9:45am | Keynote Lecture 3: Insight towards the stability of complex geosynthetic reinforced soil structures Location: Plenary Room Session Chair: Giovanni Biondi Lecturer: Ben Adam Leshchinsky |
9:45am - 10:30am | Keynote Lecture 4: Geosynthetic Reinforced Foundation Location: Plenary Room Session Chair: Yoshihisa Miyata Lecturer: Seyed Naser Moghaddas Tafreshi |
10:30am - 11:00am | Coffee Break 7 |
11:00am - 1:00pm | TS S28: Landfill and Remediation of Contaminated Sites Location: Plenary Room Session Chair: Evelina Fratalocchi Session Chair: Soon Hoe Chew |
11:00am - 1:00pm | TS S29: Filtration and Drainage - Hydraulic Applications: Canals, Reservoirs and Dams Location: Room A Session Chair: Maria Clorinda Mandaglio Session Chair: Barry Christopher |
11:00am - 1:00pm | TS S30: Seismic Design with Geosynthetics Location: Room B Session Chair: Erol Guler Session Chair: Seyed Naser Moghaddas Tafreshi |
11:00am - 1:00pm | TS S31: Case Histories Location: Room C Session Chair: Giulia Lugli Session Chair: Nicolas Freitag |
1:00pm - 2:00pm | Lunch 4 |
2:00pm - 4:00pm | TS S32: Case Histories Location: Plenary Room Session Chair: Sabatino Cuomo Session Chair: Chao Xu |
2:00pm - 4:00pm | TS S33: Durability and Long Term Performance Location: Room A Session Chair: Domenico Gioffre' Session Chair: Sanjay Kumar Shukla |
2:00pm - 4:00pm | TS S34: Geosynthetics Properties and Testing Location: Room B Session Chair: Peter Stuart Atchison Session Chair: Warren Peter Hornsey |
4:00pm - 5:00pm | Closing Ceremony Location: Plenary Room |